niedziela, 22 maja 2016

Teofilów

Trzynastego maja w piątek ;) wybrałam się na wycieczkę do Łodzi, aby wziąć udział w dniu otwartym w fabryce dzianin TEOFILÓW S.A. Po raz pierwszy Zakłady TEOFILÓW otworzyły drzwi swojej hali produkcyjnej, a ja oczywiście takiej okazji nie mogłam przegapić. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez fabrykę przy współudziale grupy 'Warszawa Szyje'. Pasjonatki i pasjonaci szycia (tak, było kilku Panów) mogli na własne oczy przekonać się jak wygląda ogromny zakład produkcyjny, a także przyjrzeć się tajemniczemu procesowi powstawiania, barwienia, drukowania i wykańczania dzianin. Moje dzierganie na drutach wypada dość skromnie w porównaniu z ogromnymi maszynami - jest jak niewielki strumyczek przy oceanie, ale jako prawdziwa dziewiarka MUSIAŁAM fabrykę dzianin zobaczyć

Do Łodzi przyjechałam oczywiście pociągiem, eleganckim i nowym Dartem, relacji Białystok-Jelenia Góra. Podróż upłynęła mi na dzierganiu "robótki podręcznej" - czyli takiej, która jest niewielka i pozwala zająć ręce, ale nie wiąże się z koniecznością dźwigania ogromnej torby z niezbędną włóczką, drutami i samą robótką. Jak zwykle, moje niecodzienne hobby wzbudziło zainteresowania współtowarzyszy podróży i odbyłam miłą rozmowę dotyczącą tego co aktualnie mam na drutach. Wysiadłam na nowym przystanku kolejowym Łódź Dąbrowa, obok którego jest krańcówka, z której odjeżdżają do Centrum dwa tramwaje. Podróż tramwajem zakończyłam na łódzkim Manhattanie i z tego miejsca udałam się spacerkiem ulicą Piotrkowską w kierunku Placu Wolności.
Najbardziej znany mural w Łodzi - łódka przy ul. Piotrkowskiej 152, w tle (po lewej)  łódzki Manhattan.
Pogoda tego dnia wyjątkowo dopisała, było bardzo słonecznie i ciepło - w takie dni Łódź i sama ulica Piotrkowska wyglądają niezwykle korzystnie. 


Sentymentalny spacer ulicą Piotrkowską zakończyłam na Palcu Wolności, skąd przeszłam na przystanek tramwajowy, z którego tramwajem numer 2 dojechałam niemal pod bramę Zakładów.


Fabryka mieści się niemalże na obrzeżach miasta, w przemysłowej części łódzkiego osiedla Teofilów. Swoją nazwę zawdzięcza nazwie osiedla, którego to nazwa pochodzi od  Teofila - imienia właściciela wsi znajdującej się wcześniej w tym miejscu. Historia firmy wiąże się nierozerwalnie z historią miasta Łodzi, w której fabryka istnieje i nadal działa.
Zakłady powstały na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Produkcja była ukierunkowana głównie na dzianiny syntetyczne (bistor, kremplina), na które w tamtych czasach był popyt. Przedsiębiorstwo działało początkowo zarówno na rynku przędzy, jak i dzianin odzieżowych, a także konfekcji. Obecnie, od połowy lat 90. fabryka zajmuje się produkcją dzianin.  
Dzisiaj TEOFILÓW wciąż (na szczęście!) pozostaje polską firmą z ponad 40-letnią tradycją w produkcji i sprzedaży dzianin wytwarzanych na maszynach dziewiarskich. 


Punktualnie o godzinie 13.00 rozpoczęło się zwiedzanie. Najpierw zaproszono nas do sali konferencyjnej gdzie wysłuchaliśmy krótkiej historii powstania zakładów, następnie grupa, w której się znalazłam, a którą oprowadzał pan kierownik produkcji, udała się na zwiedzanie fabryki. 
Spacer rozpoczęliśmy od dziewiarni, czyli miejsca gdzie z przędzy powstają dzianiny. 


 A dzianiny powstają właśnie na takich ogromnych maszynach dziewiarskich.

Zakład wytwarza wszystkie podstawowe typy dzianin jakie mogą powstać na cylindrycznych maszynach dziewiarskich.
Następnie odwiedziliśmy farbiarnię, gdzie podczas kąpieli w ogromnych maszynach dzianiny zyskują pożądane kolory.

Najwięcej czasu spędziliśmy w drukarni, gdzie szczegółowo objaśniono nam, a następnie mogliśmy na własne oczy zobaczyć jak wygląda proces nadruku wzoru na dzianinie - tutaj  są to różyczki na mięcie ;)

W Zakładzie proces drukowania wykonywany jest na drukarkach rotacyjnych. Może to być druk pigmentowy - czyli taki, gdy (mówiąc najprościej) farba "okleja"ókno dzianiny, albo reakcyjny - który jest trwalszy ponieważ między dzianiną i pigmentem zachodzą reakcje chemiczne, kre lepiej wiążą je ze sobą.

Ostatnie miejsce, które odwiedziliśmy to wykończalnia.  
W fabryce są realizowane wszelkie procesy wykańczalnicze niezbędne do wykończenia surowych dzianin, przed oddaniem ich do magazynu albo do klienta.

magazyn - tutaj partie gotowych dzianin czekają na wydanie
Spacer zakończyliśmy w sklepie PIRAMIDA, który mieści się na terenie fabryki. Można w nim nabyć wyłącznie dzianiny wyprodukowane na miejscu, przede wszystkim bawełniane (to one są wizytówką Zakładu) i ich mieszanki z włóknami syntetycznymi i elastanem,  polary i popularne dresówki. Sklep robi duże wrażenie, jest znakomicie wyposażony i chyba nikt z odwiedzających nie wyszedł z niego z pustymi rękami. Nawet ja skusiłam się na piękne granaty z delikatną domieszką elastanu, z których pewnie uszyję sobie sukienkę albo bluzę.

Na pożegnania, jako pamiątkę po wizycie otrzymaliśmy drobny prezent - kupon dzianiny - ja wylosowałam kolor niebieski ;) 


I tak zakończyłam mój dzień otwarty w fabryce - niesamowite w takiej wizycie jest to, że możemy poznać tajemnice powstawiania dzianin, które otaczają nas praktycznie z każdej strony. Cieszę się, że w Polsce są jeszcze polskie zakłady, które odnalazły się na rynku po przemianach ustrojowych, jednocześnie nie tracąc na jakości wytwarzanych produktów. Do Łodzi, nie tylko na dzianinowe zakupy, pewnie wrócę jeszcze nie raz.

Do napisania !


8 komentarzy:

 1. Super wycieczka. Też chętnie zobaczyłabym taką produkcję. No i jeszcze zakupy też by mi się przydały ;)
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wycieczka bardzo pouczająca. Zostaliśmy mile przyjęci przez pracowników, którzy z dużą cierpliwością odpowiadali na nasze pytania. Teraz marzy mi się wizyta w wielkiej tkalni...
   Dziękuję za wizytę :)

   Usuń
 2. Moniko, pozytywnie zazdroszczę Ci tej wycieczki :) Cieszę się, że podzieliłaś się zdjęciami i sporo napisałaś o Teofilowie. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marysiu, na następną wycieczkę mam nadzieję, że pojedziemy razem ;) Zakład robi naprawdę duże wrażenie, spory teren fabryki, wielkie maszyny i między nimi pełni zachwytu odwiedzający. Fajnie byłoby odwiedzić to miejsce raz jeszcze :)

   Usuń
 3. Ale super, że do Ciebie trafiłam :)
  Wycieczka rewelacyjna, fajnie, że takowe są organizowane.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Monika, dziękuję za odwiedziny:) Taką wycieczkę koniecznie trzeba powtórzyć - dam znać jak tylko taka okazja znowu się pojawi. Każda dziewiarka powinna zobaczyć taką DZIEWIARNIĘ ;)

   Usuń
 4. Dzień dobry,
  trafiłam do Ciebie przypadkiem i znalazłam piękną opowieśc o moim mieści dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo dziękuję za odwiedziny :) Spędziłam w Łodzi ponad 10 lat, od pierwszego dnia to miasto mnie pozytywnie zaskoczyło i zauroczyło i tak zostało. Pisałam tak, jak podpowiadało mi serce, którego część wciąż tam jest.

  OdpowiedzUsuń